fbpx

Banon i gatshëm për Trampin “të niset në luftë”

Strategu kryesor i Shtëpisë së Bardhë, Stiv Banon, i cili mbrëmë u terhoq nga posti, deklaroi se për presidentin Donald Tramp  “do të nisej në luftë”, informon Blumberg.

“Nëse ka ndonjë ngatërresë, më lejoni të sqarohem: e braktis Shtëpinë e Bardhë dhe nisem në luftë për Tramp kundër kundërshtarëve të tij – në Kapitol, në mediume dhe mes Amerikës korporative”, deklaroi Banon në komentin e tij të parë, pas tërheqjes nga posti qe mbrëme u publikua. Më vonë u bë e ditur se ai kthehet në pozitën drejtor i përgjithshëm i sajtit të djathtë “Brajtbart”

Banon që mbrëmë e ka udhëhequr kolegiumin e redasisë të sajtit dhe gazetarët i ka thirrur të punojnë si asnjëherë më parë në kauzen konservative.

Dorëheqja e Banonit është rezultat i përpjekjeve të gjeneralit Xhon Keli, i cili paradokohe e ka ndërmarrë udhëheqjen e administratës së Shtëpisë së Bardhë, që t’i ndërpresë konfliktet e brendshme mes bashkëpunëtorëve të Trampit, shkruan gazeta “Uolstrit xhërnal”, duke komentuar deklaratën e zëdhënëses së Shtëpisë së Bardhë, Sara Sanders.

“Shefi i administratës së Shtëpisë së Bardhë, Xhon Keli dhe Stiv Banon u dakorduan sot që të jetë dita e fundit e punës”, tha Sanders.

Sipas “Uolstrit xhërnal” Banon në Shtëpinë e Bardhë ishte më shumë i lidhur me përfaqësuesit e forcave konservative, me përkrahës të populizmit dhe nacionalizmit dhe këto ideja ishin të pranuara nga Tramo në fushatën e tij parazgjedhore.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close