fbpx

Në prag të Samitit, Gjermania në protestë (VIDEO)

Në prag të fillimit të samitit të G20-ës, përleshje të ashpra ka pasur në mes protestuesve dhe policëve në qytetin gjerman Hamburg.

Policia shkarkoi kanun ujor në një marshim ku morën pjesë mijëra njerëz që mbanin parulla me slogane si ”Mirë se erdhët në ferr” dhe ”Shkatërroni G20”.

Udhëheqësit botërorë duke përfshirë Presidentin e SHBA-së Donald Trump janë në Hamburg për bisedime mbi një gamë të gjerë çështjesh.

Ata ballafaqohen me mosmarrëveshjet e tyre, duke përfshirë ndryshimet klimatike dhe tregtinë.

Imazhet televizive treguan aktivistë anti-kapitalistë të maskuar, shishe, gurë dhe objekte të tjera në polici në marshin e trazirave.

Mjekët shiheshin duke trajtuar disa njerëz. Protestues të tjerë po ndërtonin barrikada të improvizuara në rrugë.

Deri në 100,000 protestues priten në Hamburg gjatë samitit.

Më parë, policia kishte paralajmëruar për dhunën e mundshme dhe tha se kishin konfiskuar një numër armësh të shtëpisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button