Ushtria irakiane merr kontrollin e xhamisë Grand al-Nuri

Ushtria e Irakut ka thënë se kanë marrë kontrollin e hapësirës ku gjenden rrënojat e xhamisë së famshme të Mosulit, Grand al-Nuri, e cila ishte shkatërruar javën e kaluar nga grupi ekstremist Shteti Islamik.

Gjenerali Abdul Wahab al-Saadi, ka thënë se forcat speciale kanë hyrë në kompleksin e xhamisë, Al-Nuri dhe morën kontrollin e rrugëve të asaj hapësire duke larguar nga ajo lagje militantët e Shtetit Islamik.

Me 21 qershor, militantët e Shtetit Islamik e shpërthyen xhaminë së bashku me minaren që ishte ndërtuar para 800 viteve.

Xhamia është vendi ku lideri i Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, ka shpallur formimin e të ashtuquajturit “kalifat islamik” në Siri dhe Irak në vitin 2014.

Tani pas tri vitesh nuk dihet për fatin e Baghdadit derisa Shteti Islamik ka humbur shumë pjesë të territoreve që ka pasur në kontroll gjatë vitit 2014.

Një diplomat i lartë rus ka thënë gjatë këtij muaji, se Baghadi mund të jetë vrarë gjatë një sulmi ajror rus.

Mirëpo koalicioni i mbështetur nga SHBA-ja që lufton Shtetin Islamik, ka thënë se nuk kanë ndonjë të dhënë të saktë nëse udhëheqësi i Shtetit Islamik është ende i gjallë apo ka vdekur.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button