fbpx

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e energjisë së trurit

Jo rrallë herë rastis që të lexojmë artikuj lidhur me ushqimet që duhet të konsumojmë për të mbajtur larg sëmundje të ndryshme, si ato të zemrës, gjakut etj. Por, ai që ka nevojë të furnizohet më së shumti me lëndët e nevojshme është ‘shefi’ i organizmit, rregullatori i gjithçkaje: truri. Marrëdhënia mes të ushqyerit dhe trurit nuk ka marrë vëmendjen e duhur së fundmi,e kjo është disi alarmante. Sipas Rebecca Katz, autores së recetave të gatimit bazuar mbi studimet shkencore, qelizat e trurit kanë mundësi të rigjenerohen, e kjo vetëm falë asaj çfarë konsumojmë gjatë ditës dhe aktivitetit fizik. Parandalimi i dobësimit të kujtesës, tashmë nuk është i pamundur, pasi falë produkteve ushqimore të mëposhtme, asgjë nuk do të jetë më si më parë.

Mente

Fara kungulli

Lulelakër

Sardele

Bajame

Panxhar

Kikirika

Kanellë

Çokollatë e zezë

Xhinxher

Me shumë pak, mund të ndihmoni më shumë nga sa e mendoni trupin tuaj. Mos i nënvlerësoni asnjëherë të tilla këshilla, pasi ajo që investoni sot, do t’ju sjellë vetëm të mira në të ardhmen!

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button