fbpx

Vdes në Everest alpinisti i famshëm Ueli Steck

Alpinisti zviceran, Ueli Steck ka ndërruar jetë Mount Everest në Nepal, bëjnë më dije turistët nga atje.

Steck ka qenë i njohur si “Makina zvicerane”, por që ngjitja për në Everest ka qenë fatale për të, shkruan BBC.

Ai ka vdekur në përpjekje për tu ngjitur, në një zonë në të cilën ka munguar oksigjeni, transmeton Klan Kosova.

Trupi i tij është tërhequr me ndihmën e helikopterit dhe është nisur për në Kathmandu.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button