fbpx

Ushtria turke vrau 70 luftëtarë të PKK-së në Irak dhe Siri

Armata turke kumtoi se sot ka vrarë rreth 70 luftëtarë në rajonin irakian Sinxhar dhe në pjesën veriore të Sirisë gjatë operacioneve kundër grupeve të lidhura me Partinë punëtore kurde (PKK).

Paraprakisht, ushtria kumtoi se ka bombarduar luftëtarë kurdë në rajonin Sinxhar në irak dhe në pjesën veriperëndimore të Sirisë, në kuadër të fushatës kundër grupeve të lidhura me PKK-në.

Ushtria konfirmoi se operacionet kanë pasur për qëllim ta parandalojnë PKK-në të fusë armatim dhe mjete shpërthyese për sulme në territorin turk.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button