fbpx

Fundoset trageti me 450 pasagjerë në Korenë e Jugut (FOTO)

Një traget me rreth 450 pasagjerë është fundosur në jug-perëndim të brigjeve të Koresë së Jugut. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të Rojës Bregdetare vendase.

Bilanci i deritanishëm është ky: 2 viktima dhe 100 të humbur. Sipas BBC, janë shpëtuar 368 persona.

Agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut, “Yonhap” ka raportuar se shumica e pasagjerëve ishin nxënës të shkollave të mesme, të cilët do të shkonin në ishullin turistik të Jeju.

Bëhet e ditur se trageti kishte lëshuar një sinjal rreziku rreth 12 milje larg ishullit Byungpoong. Zyrtarët e Rojës Bregdetare thanë se operacionet e shpëtimit kanë nisur menjëherë.

“Trageti është duke u fundosur, anije të Rojës Bregdetare si edhe helikopterë janë angazhuar menjëherë në operacionet e shpëtimit”, tha një zyrtar vendas për “AFP”.

“Në fillim u dëgjua një zhurmë e madhe dhe trageti filloi të mënjanohej. Na duhet të mbahemi diku që të qëndrojmë në të”, tha njëri prej pasagjerëve për një televizion vendas./ TCH

A sinking South Korean passenger ship is seen at the sea off Jindo on 16 April 2014

A South Korean passenger ship (L) that has been sinking is seen at the sea off Jindo April 16, 2014. A passenger ferry carrying about 470 people was listing badly off South Korea's southwest coast and had sent a distress signal, a Korean coast guard official said on Wednesday, and a rescue mission was underway. REUTERS/Yonhap

A part of a South Korean passenger ship (C) that has been sinking, is seen at the sea off Jindo April 16, 2014. A passenger ferry carrying about 470 people was listing badly off South Korea's southwest coast and had sent a distress signal, a Korean coast guard official said on Wednesday, and a rescue mission was underway. REUTERS/South Korean Navy/Yonhap

A passenger is rescued by South Korean maritime policemen from a sinking ship in the sea off Jindo April 16, 2014, in this picture provided by West Regional Headquarters Korea Coast Guard and released by News1. About 160 passengers, including high school students, were plucked to safety on Wednesday in a dramatic rescue from a South Korean passenger ferry

Lajme të ngjashme

Back to top button