fbpx

SHBA: Protesta kundër sulmit amerikan në Siri

Në disa qytete amerikane janë mbajtur protesta kundër sulmit të SHBA-s në bazën ushtarake siriane, ndërsa më shumë se qindra protestues kërkuan që presidenti Donald Tramp të përmbahet prej aksioneve ushtarake në Siri.

Protestat e quajtura “Urgjentisht” kryesisht kaluan qetë, ndërsa policia arrestoi disa protestues.

Protestat u organizuan përmes rrjeteve sociale nga ana e Koalicionit ANSEWER, i cili zotohet për ndërperje të luftës edhe kundër racizmit. Ata kërkuan hetim për sulmet.

Protestuesit u tubuan para Kullës së Trampit në Nju-Jork dhe mbanin trasparenta “Para për shkolla, e jo për luftë në Siri”, “Më larg duart nga Siria”. Policia arrestoi disa protestues pasi i paralajmëroi të mos i bllokojnë rrugët.

Në Xheksonvil në Floridë erdhi deri në përleshje mes protestuesve dhe policisë, me ç’rast u arrestuan gjashtë persona.

Protesta janë mbajtur edhe në Uashington, Boston, Los Anxhelos, Çikago, San Francisko, Sietël dhe vende tjera.

Lajme të ngjashme

Një koment

Leave a Reply to tetova Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button