fbpx

Protesta në Beograd, Novi Sad e Nish kundër rezultatit të zgjedhjeve

Disa mijëra vetë, kryesisht të rinj, janë mbledhur të hënën në mbrëmje në një shëtitje protestuese në qendrën e Beogradit, në shenjë pakënaqësie me rezultatet e zgjedhjeve. Një ditë pas zgjedhjeve, protesta u organizuan edhe në Novi Sad dhe në Nish, njofton Rel, përcjell Portalb.mk.

Qytetarët u mblodhën përmes mjeteve sociale, ku u dërgua porosia për tubim nën thirrjen “Protestë kundër diktaturës”.

Me brohoritjet “Vuçiq, hajn”, “Vjedhje” dhe “Vuçiq nuk të duam”, në Beograd protestuesit u mblodhën përpara ndërtesës së Kuvendit të Serbisë prej nga u nisën në shëtitje protestuese drejt Sheshit të Republikës, pastaj nëpër rrugët e qytetit pranë ndërtesës së “Politikës” dhe Radio Televizionit të Serbisë, ndërtesës së Qeverisë, të cilën disa individë e goditën me vezë dhe deri tek selia e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për t’u kthyer deri tek Kuvendi.

Në tubim nuk kishte shenja partiake, as edhe fjalime zyrtare kurse në faqen e Facebook-ut është shkruar se protesta nuk ka njerëz që e drejtojnë.

Përpara ndërtesës së Kuvendit ndodhi një incident i vogël kur një grup hodhi shishe dhe vezë mbi policinë që provoi t’i afrohet shkallëve. Policia nuk reagoi dhe qytetarët kërkuan “ta mbronte popullin”.

Disa qindra të rinj u mblodhën, njëkohësisht, edhe në sheshin qendror të Novi Sadit, të pakënaqur me, siç thanë, zgjedhjet e parregullta presidenciale dhe censurën mediale.

Ata e porositën elitën politike se nuk duan të ikin nga Serbia dhe do të bëjnë çdo gjë që në zgjedhjet e ardhshme pjesëmarrja e qytetarëve të jetë më e madhe.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button