fbpx

Medaljet për Lojërat Olimpike në Tokio do të bëhen nga metali i ricikluar

Organizatorët e Lojërave Olimpike Verore në Tokio në vitin 2020, filluan mbledhjen e pajisjeve të hedhura elektronike që do të përdoren për prodhimin e medaljeve të cilat do t’u ndahen atletëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Notari olimpik japonez Takeshi Matsuda dhe paraolimpiku Takuro Yamada morën pjesë në ceremoninë e së shtunës në qendër të Tokios, me të cilën nisi fushata.

“Ky është një projekt i madh i cili konverton telefonat e vjetër të papërdorura në medalje të çmuar. Unë jam i kënaqur që marr pjesë në këtë projekt”, tha fituesi i katër medaljeve olimpike Matsuda.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button