fbpx

Rusia veto për referendumin e Krimesë

Rusia sot në Këshillin e Sigurimit ka vënë veto në projektrezolutën me të cilën referendumi i nesërm në Krime shpallet i pavlefshëm.

Me këtë projektrezolutë shtete dhe organizata ndërkombëtare janë ftuar të mos i njohin rezultatet e referendumit Itar-Tass njofton se Kina gjatë votimi kishte abstenuar.

Projektrezolutën e kishte paraqitur SHBA në javën e shkuar Ambasadorja amerikane në KS Samanta Power ka deklaruar se e izoluara dhe e vetmuara Rusi ka bllokuar projektrezolutën. 

Lajme të ngjashme

Back to top button