fbpx

Mrekullitë e mjaltit, 13 sëmundjen që kuron dhe parandalon

– Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken

– Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht

– Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ngrohtë, ndihmon kundër diarresë

– Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë, ndihmon kundër kapsllëkut

– Me përdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtësohet qarkullimi i tij nëpër trup

– Mjalti është ilaçi i vetëm për shërimin e të rrahurit të shpejtë të zemrës (takikardia)

– Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon atë

– Mjalti që pihet i nxehtë për 7 minuta përzihet me gjakun, ndërsa i ftohtë për 20 minuta

– Kur hahet mjalti stomaku punon në rregull dhe nuk nevojiten ilaçe për të ndihmuar përpunimin

– Mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërkuar me gisht të pastërt syrin

– Për anemikët, mjalti është bombë gjaku

– Për dhembjet e eshtrave ngrënia e mjaltit është ilaç i padiskutueshëm

– Të sëmurët nga verdha, në qoftë se mëngjes dhe mbrëmje hanë mjalt, për 15-20 ditë ajo do të shërohet./ Gazeta Standard

Lajme të ngjashme

Back to top button