fbpx

Thuaji lamtumirë erës së keqe, gurëzve dhe pllakëzave me këtë pastë dhëmbësh

Edhe pse dihet që kujdesi i duhur dentar si pastrimi i dhëmbëve me pe, gargarë dhe larja janë shëndet për higjienën e gojës, një tjetër përfitim i pabesueshëm është larja e gojës me vaj kokosi.

I njohur për “pastrimin e thellë”, shpëlarja e gojës me një lugë gjelle vaj, eliminon dhe nxjerr jashtë bakteret e dëmshme që prishin dhëmbët tuaj dhe shkaktojnë erën e keqe.

Përveç kësaj, vaji i kokosit gjithashtu mund t’ju ndihmojë t’i mbanidhëmbët tuaj të shëndetshëm dhe të bardhë. Të gjitha këto efekte janë rezultat i fuqisë që antimikrobiale që ka vaji i kokosit, transmeton Telegrafi.

Përdorimi:

Përzieni dy lugë gjelle vaj i pastër kokosi (rreth 30 gram) në një tas.
Shtoni 3 lugë gjelle sodë buke (rreth 45 gramë).
Përziejini me një pirun derisa përzierja të bëhet e ngjashme me një pastë dhëmbësh.

Kjo përbërje do ndihmojë dhëmbët të jenë të pastër, të shëndetshëm dhe të bardhë për shkak të sodës (bikarbonat natriumi).

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button