fbpx

​Si të lehtësojmë dhimbjet e fytit

Për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të fytit, provoni të konsumoni sa më shumë lëngje. Por hidratimi ndihmon në uljen e viskozitetit të mukusit dhe pastrimin më të lehtë të tij.

Ja disa këshilla shëndetësore

Gargarë me ujë të ngrohtë dhe kripë

Përgatisni një përzierje me 1/2 lugë çaji kripë me rreth 240 ml ujë të ngrohtë për të zbutur dhe pastruar mukusin në rrugët respiratore.

Përdorni tableta, karamele ose përtypni çamçakëz pa sheqer – Këto produkte stimulojnë sekretimin e pështymës, e cila pastron fytin tuaj.

Mund të përdorni qetësues dhimbjesh – Paracetamol apo ibuprofen të cilët mund përkohësisht të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të fytit.

Qetësoni zërin tuaj – Nëse keni laringit duke folur shumë mund të acaroni gjendjen deri në humbje të përkohshme të zërit tuaj.

Kujdesuni për lagështirën në ambient – Duke shtuar lagështinë në ajër parandalohet tharja e mukozës.

Shmangni ndotësit e ajrit – Mos pini duhan dhe shmangni ambientet e mbushura me avuj apo tymra.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close