fbpx

Kryeministri turk Erdogan takohet me zyrtarët e BE-së

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mbrëmë vonë ka arritur në Bruksel, me shpresë se bisedimet për pranimin e Turqisë në BE do të kthehen në binarët e mëparshëm, në periudhën kur në Turqi po mbretëron një rrëmujë lidhur me reformat e kontestuara gjyqësore.

Bisedimet e Erdoganit në Bruksel paraqesin takimin e parë të këtillë në pesë vitet e fundit.

Por, vizita e tij është nën hijen e një skandali të korrupsionit në Turqi dhe goditjes masive të qeverisë së tij ndaj zyrtarëve policorë dhe gjyqësorë.

Kritikët pretendojnë se goditja ka për qëllim mbylljen e hetimeve lidhur me skandalin me marrjen e mitos.

Lajme të ngjashme

Back to top button