fbpx

Tajlandë, nga bomba u plagosën 30 protestues

Nga një pajisje eksploduese e hedhur kundër protestuesve antiqeveri në Tajlandë, janë plagosur më se 30 vetë.

Ky incident ndodhi sot, derisa marshi i udhëhequr nga kritiku kryesor i qeverisë, Suthpe Thaugsuban, po kalonte afër një universiteti në qendër të kryeqytetit Bangkok.

Nuk është e qartë se kush e ka hedhur këtë pajisje eksploduese, por ajo me siguri do t’i shtojë tensionet në krizën politike në këtë vend, e cila po zgjatë me muaj.

Protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e kryeministres, Yingluck Shinawatra, e akuzuar për korrupsion dhe kukull në duar të vëllaut të saj, Thaksin Shinawatra, ish-kryeministër, që është përmbysur nga ushtria në vitin 2006, për shkak të akuzave për korrupsion.

Lajme të ngjashme

Back to top button