fbpx

Atentati mafioz ndaj kapos së “Shijakut”, policia shoqëron 30 persona

Policia ka vijuar hetime intensive gjatë ditës së sotme, në lidhje me atentatin mafioz ndaj Astrit Gjepalit dhe kunatit të tij, dje në Bishtin e Zhurit në të dalë të Kavajës. Policia ka shoqëruar ditën e sotme rreth 30 persona që dyshohet se kanë dijeni mbi vrasjen e organizuar të stilit mafioz. Mes të dyshuarve janë dhe persona me precedentë penalë, ndërsa policia e Durrësit ka sekuestruar dhe disa kaseta filmimesh. 

Sipas policisë, vrasësit e kanë ndjekur Gjepalin nga qyteti i Durrësit dhe e kanë organizuar që ta qëllojnë te Bishti i Zhurit. Nga hetimet dyshohet se atentatorët kanë qenë tre persona dhe të tre me maska ngjyrë gri. 

Astrit Gjepali mesditën e djeshme është nisur për në burgun e Peqinit në të cilin vuante edhe dënimin prej 25 vitesh burg për të paktën pesë vrasje. Atij i kishin mbetur nga përfundimi i dënimit edhe pak më shumë se 6 vite burg. Gjepali, falë “sjelljes së mirë” dhe plotësimit të kritereve, kishte përfituar një leje 7 ditore. Kjo ishte hera e pestë që shkonte nga burgu në shtëpi me leje. Bashkë me Halil Ficin, burrin e motrës së madhe dhe me Ilirjan Sulkjan, burrin e motrës tjetër, mësohet se janë nisur rreth orës 12. 30 nga qyteti i Durrësit. Në timon ka qenë Ilirjani, ndërsa në sediljen e pasme kanë qenë Astriti bashkë me Halilin. Në autostradë, në mes të Kavajës dhe Rrogozhinës, pikërisht në vendin ku tregtarët kanë ngritur tezgat ku shesin perimet e tyre, mbi mjetin “Benz” me targa të huaja është lëshuar një breshëri kallashnikovi. Makina është gjuajtur nga pas dhe gomat kanë pësuar çarje. Mjeti që drejtohej nga 48-vjeçari Sulkja ka përfunduar në kanal. Atëherë mësohet se mjeti Benz ka ulur shpejtësinë dhe mbi makinën është qëlluar me dy armë njëherësh. Plumbat kanë kapur edhe një 23-vjeçar, i cili u gjend rastësisht në rrugën e atentatit, i cili sipas policisë quhet M. Balliu dhe është banor i fshatit Gosë të Kavajës. Dy të plagosurit janë nisur menjëherë në drejtim të spitalit të Durrësit, ndërsa policia ka nisur punën me ngritjen e postblloqeve, të cilat të gjitha kanë dështuar. Makina, që dyshohet se iu përket atentatorëve, është gjetur e djegur në një fshat të Lushnjes, brenda së cilës edhe dy armë kallashnikovë, thotë policia.

45-vjeçari që u ekzekutua mesditën e djeshme teksa kthehej në qelinë ku vuante dënimin prej 8 vitesh, mësohet se është përfshirë herët në botën e krimit. Ai është akuzuar, hetuar, gjykuar dhe dënuar për një sërë veprash të rënda penale, ku përveç të tjerave, edhe për ekzekutimin e pesë personave brenda një dite. Të konsideruar si rivalët e bandës së Lul Berishës, e njohur si “Banda e Durrësit”, një më gjakësoret në vend, të krijuara në vitin 1997, Gjepali vepronte me grupin e tij kriminal në Shijak. Ai u dyshua dhe u akuzua për një vrasje që në vitin 1993, që ka ndodhur në Zvicër, por që asnjëherë nuk iu vërtetua. Ai qëndroi përgjatë tri viteve që nga `97 deri në vitin 2000 nëpër zonën e tij bashkë me grupin, ndërsa të vetmet akte të rëndë kriminale, për të cilat u përfol emri i tij, kishin të bënin me vrasjet e një nate, që të gjitha të kryera për të krijuar terror dhe anarki në zonën e Durrësit./Shekulli

Lajme të ngjashme

Back to top button