fbpx

Përpjekjet e fundit në dialog

Më 28 janar, kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq, pritet të mbajnë takimin e radhës në Bruksel, që edhe këtë radhë mbahet me ndërmjetësim të baroneshës Catherine Ashton.

Paraprakisht, ekipet teknike të Prishtinës dhe Beogradit, do të duhej që të përgatisin raportet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes së 19 prillit, me theks të veçantë në konstituimin e asambleve komunale në komunat me shumicë serbe.

Burime qeveritare i kanë thënë gazetës se përsëritja e zgjedhjeve për kryetar të komunës së Mitrovicës veriore do të ndikojë në shtyrjen e konstituimit të Asociacionit të Komunave Serbe. Kjo është arsyeja, sipas tyre, edhe për shtyrjen e takimit të dy kryeministrave, i cili ishte planifikuar paraprakisht të ndodhte më 17 të këtij muaji./ Tribuna

Lajme të ngjashme

Back to top button