fbpx

Çështja e emrit në takimin Carry dhe Venizellos

Shefat e diplomacisë së SHBA-ve dhe Greqisë, John Carry  dhe Evangellos Venizellos, të enjten do të takohen në Uashington, bëjnë të ditur burime nga Ministria greke e Punëve të Jashtme.
  
Tema e bisedimeve, sipas informacioneve, do të jenë marrëdhëniet amerikano-greke, kryesimi i Greqisë me Bashkimin Evropian (BE), roli i Athinës në rajon e më gjerë, terrorizmi në Greqi, çështja qipriote, por edhe problem me emrin të cilin Greqia e ka me Maqedoninë.

Venizellos nga Uashingtoni do të udhëtojë për në Paris ku do të realizojë takime me homologun e tij francez.

Lajme të ngjashme

Back to top button