fbpx

Kryeministri Erdogan vazhdon spastrimin e oficerëve dhe prefektëve në polici!

Në Turqi një tërheqje e vazhdueshme e luftës është duke vazhduar mes kryeministrit, Rexhep Tajip Erdogan në njërën anë dhe gjyqësorit bashkë me policinë nga ana tjetër.

Pasi ka hequr një numër të madh nga radhët e oficerëve të policisë të rangut të lartë në Ankara, qeveria e Kryeministrit, Erdogan ka hequr nga detyra  edhe prefektët policorë të 16-të krahinave të ndryshme, transmeton 77news.

Përveç Ankarasë, këto ndryshime tani kanë përfshirë edhe shefat e policisë të qyteteve kryesore si Smirne, Antalia dhe Dijarbakir, njoftoi agjencia e lajmeve, Doan.

Spastrimi është pjesë e hakmarrjes e kryeministrit për hetimet e korrupsionit kundër kabinetit të tij që çoi tre nga ministrat e qeverisë së tij të japin dorëheqjen.

Lajme të ngjashme

Back to top button