fbpx

Swoboda: Serbia duhet ta pranojë Kosovën e pavarur

Eurodeputeti austriak Hannes Swoboda ka deklaruar se Beogradi duhet ta pranojë pavarësinë e Kosovës.

Eurodeputeti Swoboda, i cili në emër të fraksionit socialdemokat të Parlamentit Evropian ka propozuar për Çmimin Nobel kryeminsitrin Thaçi, ka deklaruar se nëse kjo njohje e Serbisë për Kosovën duhet të jetë de jure apo de fakto, kjo është çështje për diskutim.

Swoboda tha se të dy vendet duhet të anëtarësohen në BE dhe të vazhdojnë dialogun.

Lajme të ngjashme

Back to top button