fbpx

E avullt

rri si ç’je…mos ndrysho…
edhe nëse kjo gjë kërkon shumë mund…

femra në gjendje natyrore është avull
e ngrohtë
e pakapshme
eterike
rri e avullt, vajzë,
larg akujve
dhe njerëzve të ftohtë…
larg njerëzve pa kujtime…

perndryshe
do të të kondensojnë

pikë
pikë
pikuar
alkool nga ty do nxjerrin
do të të pinë
do të dehen me ty
derisa të të vjellin…

pikë
pikë
pikuar
në bulëz parfumi do të të shndrrojnë
do të të mbyllin në një shishe
dhe vetminë e tyre do spërkasin
sa herë që të kenë nevojë…

brenda kafkave bosh
do të të bënin kujtimin e tyre të vetëm
dhe e vetme atje do të ngrije…

Poezi nga Artan Gjyzel Hasani

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button