fbpx

Nëna Aze Brahimaj – Nëna e UÇK-së

Populli ynë gjithmonë ka pasur femra me vlera dhe të guximshme që i kanë tund djepat tonë dhe kanë rritur trima me fletë dragonjë dhe vajza sypatrembura atdhetare.
Kur ne kishim Mbretëreshën Teutë ,popujt e tjerë ishin të pacivilizuar, popuj nomad andaj tradita e femrës së aftë të përkushtuar dhe edukatore e mirë rrjedhë nga e kaluara pellazgo-iliro-shqiptare.
Përherë nëna shqiptare ,motra e dashura dha kontribut përveç edukimit familjar ,edhe në sferën kombëtare me ketë rast do cekim disa femra model për mirë Donikën e Skendërbeut ,Elena Gjikën ,Princeshën Argjiro në Gjirokastër Nora Këlmendin ,Motrat Qiriazi ,Shote Galica ,Marije Shllaku ,Xhevë Krasniqi-Lladrovci ,Myrvete Maksutaj,Hyrë Emini dhe heroina mbarëkombëtare Nëna ime dhe e shqiptarisë Aze Brahimaj nga fshati Shqiponjë ish Jabllanica.

Fshati Shqiponjë për mua ngelet kryeqendra e të gjitha lëvizjeve organizimeve serioze ,vend i mikëpritjes dhe vlerave çerdhe lufte dhe UÇK-së e simotrave të saja.

Padyshim në historinë tonë bashkëkohore familja emblematike Brahimaj është një nga familjet më atdhetare dhe të ndershme shqiptare në mbarë trojet tona etnike.Familje që nuk ju përkul as turkut,as shkjaut të zi dhe hafijeve nga më i vogli deri të e madhërishmja Nëna e Kombit Nëna Aze e cila ishte magje e mijëra luftëtarëve të lirisë dhe eprorëve të saj .Nëna Aze është nëna e dy burrave eminentë ,të pathyshëm dy celulave të para të UÇK-së Lahi Brahimajt ish antar i SHP UÇK-së luftëtar epik njeri i sfidave të mëdha njeri që kur tjërët dyshonin a ka UÇK ai ishte vetë UÇK-ja aksioni,baroti lufta dhe nderi së bashku me të nderuarin Gjeneral Nazmi Brahimaj këta burra i edukoi kjo nënë në frymë atdhetare sa esa herë kjo nënë e kombit ka ngelur pa kokërr gjumi në sy në pritje të djemëve nga aksionet ,nga aktiviteti dhe bartja e armatimit .Lahiu e Nazmiu me qindra herë e kanë kaluar kufirin të ngarkuar me qindra kg municione ,ilaçe dhe armë aq shumë të nevojshme për luftën kundër barbarisë serbomadhe fashiste.

Lahiu dha kontribut tejet të madh edhe në TMK në konsilidim të saj,triumfoi me Ramushin dhe Idrizin edhe mbi shpifjet e Hagës Del Pontes dhe dashakëqinjëve të UÇK-së duke mbrojtur pastërtinë e luftës çlirimtare .

Familja Brahimaj dhe shtëpia e tyre duhet shpallet muze ,është copë e historisë nga duart e nënës sonë dëshmore e kombit Azes kanë ngrenë ajka e kombit familja Haradinaj,Rexhep Selimi ,Hashim Thaçi ,Kadri Veseli ,Ali Ahmeti ,Gëzim Ostreni ,Naim Maloku ,Emrush Xhemajli dhe mijëra të tjerë nga të gjitha trojet etnike ,pa harruar dëshmorët e viganet e kombit që i priti dhe nderoi nëna dhe familja Brahimaj këtu gjetën ngrohtësi,besë ,traditë edhe Zahiri me shokë ,Adem Jashari ,Ilir Konushevci ,Mujë Krasniqi ,Bedri Shala ,Bekim Berisha -ABEJA .

Siç dihet nga viti 1990 e deri në luftën tonë çlirimtare këmbë serbi, nuk ka guxuar të shkelë mbi fshatin legjendarë fshatin e dhjetra dëshmorëve të kombit Shqiponjën fshatin vendbanimin e parë të çliruar nga UÇK-ja me datë 17 maj të 1999-tës në ketë bazë lufte Serbia veç me Tanke e aviona ka mundur të hyjë ,këtu lanë kockat dhjetra paramilitarë e kriminelë serb dhe uasgjesuan tanke e autoblinda .
Shumë përrallaxhi intelektual kinse LDK-ist dhe Akademia nuk na përkrahen por na sabotuan dhe luftuan ne as ata as djemtë e tyre nuk erdhën në mal ,në mal kishim nënën e kombit shqiptar Aze Brahimaj e cila ani pse mbi të 70-tat ja shprazi armën mu në ballë okupatorit të ndyrë serb.

Presidenti i Shqipërisë shkëlqësia e tij Bujar Nishani ta dekorojë në të ardhmen nënën e flakëve për liri Aze Brahimaj me një nga dekoratat më të larta .
Përjetësisht nëna Aze je në zemrat tona ,të qoftë i lehtë dheu i Shqipërisë Etnike .

Lajme të ngjashme

Back to top button