fbpx

Virusi Zika, ja shpresa që kanë shkencëtarët

Shkencëtarët kanë eksperimentuar një dozë të vaksinës kundër virusit Zika në minj dhe përdorimi i saj ka rezultuar i suksesshëm. Pas eksperimentit tek minjtë, shkencëtarët shprehen optimistë për gjetjen e një vaksine, e cila do të përdoret edhe për njerëzit, për të ulur rrezikun e prekjes nga ky virus.

Sipas rrjetit BBC, testi do të fillojë në muajt në vazhdim. Megjithatë, ata shtojnë se edhe nëse testi rezulton i suksesshëm, aplikimi i tij kërkon vite, transmeton Noa.al. 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button