fbpx

Kurti: Do të fitojmë në zgjedhjet parlamentare

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se edhe përkundër rezultatit jo të mirë që ka shënuar kjo parti në disa komuna, megjithatë ata e fituan Prishtinën, qytetin më të madh.

“Kemi fituar, sepse kemi fituar në Prishtinë, në komunën më të madhe dhe më të rëndësishme në Kosovë, në Kryeqytetin e Republikës. Nuk jemi të kënaqur me rezultatin në përgjithësi dhe nuk do të jemi të kënaqur deri atëherë kur do të ndryshojmë qeverisjen në gjithë Kosovën dhe në secilën komunë ashtu siç bëmë në Prishtinë”, ka thënë Kurti në një intervistë për gazetën “Bota Sot”, të numrit festiv.

Kurti i ka bërë bisht pak pyetjes së gazetarit kur është pyetur se a ka qenë Shpend Ahmeti ai që e ka fituar Prishtinën apo Vetëvendosje.
“Nuk e fituam ne Prishtinën, por Prishtina na fitoi ne. Prishtina e fitoi një kryetar të ri e të mirë, Shpend Ahmetin dhe qeverisjen e Vetëvendosjes me alternativë përkatëse lokale për Prishtinën. As Shpend Ahmeti dhe as Isa Mustafa nuk ishin kandidat të pavarur. Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje e mundi kryetarin e LDK-së”, ka thënë Kurti.

Në këtë intervistë Kurti është pyetur edhe për një formatizim dhe ndryshime në Vetëvendosje duke sjell një “frymë të re” në këtë Lëvizje. Po në vend të kësaj ai e ka quajtur zgjerim të VV-së dhe jo “formatizim”.

“Është e vërtetë që Lëvizja Vetëvendosje por zgjerohet e po forcohet, po i shton e po i shtrëngon radhët e saj në përgatitije për sfidat e vitit 2014. Do të fitojmë në zgjedhjet parlamentare që me gjasë do të mbahen në vjeshtën e vitit 2014. për të gjitha këto beteja që nuk janë vetëm qeverisëse dhe elektorale lëvizja Vetëvendosje ka nisur ristrukturimin e qendrave të saj dhe organizatës në përgjithësi. Këtë ne e quaj ristrukturim dhe jo “reformatizim”, ka thënë Kurti.

Lajme të ngjashme

Back to top button