fbpx

Pritja për Erdoganin “shokon” mediat botërore!

Pas protestave antiqeveritare që po zhillohen në Turqi sot në orët e hershme të mëngjesit ka ndodhur një “bumerang” i atyre protestave.

Në fakt me qindra mijëra njerz kanë dalur në orën 2:00 të mëngjesit për ta pritur kryeministrin Erdogan nderkohë që po kthehej nga një vizitë zyrtare, transmeton 77news.

Numri i personave që po e prisnin kryeministrin ishte shumë herë më i madh sesa numri i protestuesve. 

Ja si e kanë përshkruar këtë “fenomen” gazetat botërorë:

-Die Welt (GJermani) 

Baba u kthy ….. 

-Le Soir (Belgjika) 

Populli i vërtet nxituan në mesnatë për Kryetarin e tyre… 

-China Online (Kina) 

Kryeministri nuk deshti qe njerezit ta presin, por ata askush nuk mundi t’i ndaloj…

-Lemonde (Franca) 

Sikurse te kish ardh kryetari i gjith botes e jo i turqis…

-Dernieres Nouv. 

Nuk mbahet ne mend ne historine e botes ket lloj pritje ne oren 2 te mesnates

-d’Alsace(Franca) 

Njeri tha 50%, sipas neve 70 miljon ishin…

-The Sun (Britania e Madhe) 

Eshte e panevojshme me dal ne votime, % 60 te votave i more, ulu dhe udheheq, asnjerit zeri nuk i ndegjohet…

-Guardian (Britania e Madhe) 

Ose GEZIPARKXHINJTE jane dyftyrsha, ose ky njeri fjaldrejt…

-Giornale (Itali) 

Istanbuli sonte u trondit, secili u ngrit nga krevati dhe morri rrugen per te prit liderin e madh

-Japan Times (Japoni) 

Iperatorit per 2 or 200 mi luftetar i erdhen…

-Pravda(Rusi) 

Oh Zot, duhet të ketë qenë diçka si osmane

-Ahram (Egjipt) 

Nuk eshte dita e gjykimit, por pritja e ardhjes se Erdoganit…

-?nterfax (Rusi) 

 Babes se madh pritje te madhe…

Lajme të ngjashme

Back to top button