fbpx

Libani sulmon Izraelin me raketa

Libani ka lëshuar katër raketa dy nga të cilat shpërthyen në veri të Izraelit, duke i dhënë kundërpërgjigje ushtrisë izraelite.

Policia izraelite ka njoftuar se nuk ka viktima apo dëme nga raketat që goditën qytetin Kiryat Shmona.

Askush nuk e mori përgjegjësinë për sulmin, por ushtria izraelite u kundërpërgjigj me zjarr, duke goditur një rajon në jug të Libanit, raporton Associated Press.

“Nuk do të lejojmë që incidente të tilla si këto të mëngjesit të sotëm të kalojnë në heshtje”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes në një deklaratë. “Unë nuk do të rekomandoja të provonit durimin tonë dhe vendosmërinë tonë për të mbrojtur sigurinë e popullit të Izraelit”.

Vendet kufitare kanë ruajtur paqen që prej vitit 2006, kur Izraeli ishte në luftë me guerrilasit e Hezbollahut në Liban.

Incidenti pason vdekjen e një ushtari izraelit nga një snajper i ushtrisë libaneze më parë gjatë këtij muaji.

Lajme të ngjashme

Back to top button