fbpx

Putin: Hakmarrje e Rusisë për mburojën amerikane në Evropë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Moska nuk ka zgjidhje tjetër pos të hakmerret ndaj mburojës raketore të Shteteve të Bashkuara në Evropë, njofton REL.

Në komentet e tij të mbrëmshme, gjatë vizitës në Athinë të Greqisë, zoti Putin, po ashtu, ka tërhequr vërejtjen se prania e elementeve të mburojës në Rumani dhe Poloni do të krijojnë situatë që njerëzit atje të jetojnë në rrezik.

Putin, i cili nuk ka specifikuar se si do të hakmerrej Rusia ndaj mbrojtjes raketore, mëtutje ka insistuar se Moska nuk po e ndërmerr hapin e parë, por vetëm po u përgjigjet lëvizjeve të Uashingtonit.

Moska për një kohë të gjatë thotë se krijimi i sistemit mbrojtës raketor të Shteteve të Bashkuara në Evropën Lindore, paraqet rrezik për sigurinë e Rusisë.

Uashingtoni ka përsëritur disa herë se sistemet do t’i mbrojnë anëtarët e NATO-s nga raketat me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi, veçanërisht nga shtetet e papërgjegjshme në Lindjen e Mesme.

Më 13 maj në Poloni kanë filluar punimet për seksionin verior të mburojës raketore mbrojtëse amerikane. Një ditë më herët këto punime kishin filluar edhe në Rumani.

Sistemi do të bëhet krejtësisht operacional në vitin 2018.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close