fbpx

Obama emëron një grua në krye të forcave detare amerikane në Evropë

Presidenti amerikan, Barack Obama, emëroi admiralen Michelle Howard në postin e shefes së marinës amerikane në Evropë dhe Afrikë.
Komanda amerikane, me seli në Napoli, ka për detyrë edhe pjesëmarrjen në luftën kundër ISIS-it.

Michelle Howard, 56 vjeçe, afroamerikane dhe e diplomuar në vitin 1982 në Akademinë Ushtarake të Anapolisit, Merilend, ka mbajtur poste të tjera prestigjioze në karrierën e saj.

Ajo ka qenë e para grua në ushtrinë amerikane që ka mbajtur katër yje.

Howard ka shkëlqyer në veçanti në operacionin e vitit 2009 që çoi në lirimin e kapitenit Richard Phillips, i kapur nga piratët në brigjet e Somalisë.

Kjo është një ngjarje e treguar edhe në filmin “Captain Phillips” me Tom Hanks.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button