fbpx

Ja çfarë i ndodh trupit kur nuk konsumoni sheqer?

Dietologia amerikane Tamar Dunker, në një intervistë për Business Insider, shpjegon e cfarë i ndodhë trupit tonë, kur ne ndalojmë së konsumuari sheqerin.
Sipas saj, efektet janë të menjëhershme. Ndërmjet orësh ndryshon niveli hormonal, insulina fillon të bie.

Është shumë e vështirë të humbisni peshë, kur keni shumë insulinë që qarkullon në trup.

“Prandaj është kaq e rëndësishme të mos konsumoni sheqer”, thotë ajo.

Në këtë mënyrë, kur ju nuk konsumoni sheqer, trupi e shfrytëzon yndyrën për ta djegur që të fitojë energji.

“Kur filloni që të mos përdorni më sheqer, ju mësoheni që të mos i pëlqeni më gjërat e ëmbla. Ato nuk ju vijnë më aq me shije si dikur, dhe do të filloni të gjeni alternativa. Në këtë mënyrë ju do ta largoni gjithmonë sheqerin nga përdorimi”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button