fbpx

Lista e vendeve me ushqimet më helmuese

Sipas raportit të vitit 2015 të agjencisë Europiane për Sigurinë Ushqimore, në krye të listës qëndron Kina me brokolit e saj 92% të modifikuar.

Pastaj lista vazhdon me Egjiptin me shegët e modifikuara, me portokajtë dhe luleshtrydhet.

Më pas Amerika e Jugut, Tailanda dhe Kenia.

Ndërkohë Italia mbahet si vendi me numrin më të vogël të produkteve ushqimore me kimikate me një përqindje prej 0.4% që do të thotë katër herë më pak se përqindja të vendeve të tjera europiane dhe 20 herë më pak të atyre botërore, transmeton tesheshi.com.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close