fbpx

28 të vdekur dhe 300 të plagosur nga sulmi me bomba në Kabul

Të paktën 28 persona janë vrarë dhe më shumë se 300 janë plagosur kur një vetëvrasës me bombë e hodhi në erë një autobus plot me eksploziv afër një ndërtese qeveritare të sigurisë në zemër të kryeqytetit të Afganistanit, Kabul, raporton Al Jazeera, përcjellë Klan Kosova.

Pas sulmit fillestar, i cili u përshkrua si i madh nga dëshmitarët, persona të armatosur dhe vetëvrasës tjerë me bomba sulmuan me çka mundën ndërtesën e shumë ruajtur, thotë policia.

Al Jazeera ka raportuar nga Kabuli,  duke thënë se sulmet e së martës, të cilët shpejt  janë marr për sipër nga talibanët thuhet të jenë më të mëdhatë që nga incidenti i vitit 2001.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close