fbpx

Shkup, edhe një protestë e qetë por masive kundër regjimit (VIDEO/FOTO)

21:30- Gazetari i Portalb informon se janë shpërndarë qetë protestuesit nga Qeveria.

20: 30- “Protestoj”, “Bashkë më të fortë”, janë brohoritje që dëgjohen nga protestues shqiptarë, para Qeverisë së Maqedonisë. “Kemi dalur për ‘Monstrën’, ‘Sopotin’ dhe gjithë rastet tjera të montuara kundër shqiptarëve” thotë një protestues, raporton Portalb.

13046256_580968155414211_368958831_n

20:10- Gazetari i Portalb nga terreni informon se protestuesit kanë gjuajtur me vezë dhe ngjyra drejt objektit të Ministrisë së Kulturës. Policia ka arritur që shpejt të mobilizohet dhe të vendos kordon para objektit të ministrisë, raporton Portalb.

13045574_580960498748310_1584136437_n

Në shënjestrën e protestuesve janë objektet e “Shkupi 2014”.

13059366_580960522081641_360939997_n

19:40- Nga sheshi “Maqedonia” protestuesit drejtohen kah Qeveria.

19:35- Në fontanën e sheshit “Maqedonia” protestuesit kanë hedhur detergjente të ndryshme për të shkumosur fontanën, duke aluduar pastrimin e pushtetit nga krimi, njofton Portalb.

13059707_580950508749309_1073129869_n

13023628_580950522082641_943614719_n

19:20- Një grup i protestuesve janë ndarë nga masa dhe janë nisur drejt të a.q. “Porta Maqedonia” dhe të njëjtën e kanë gjuajtur me ngjyrë, raporton Portalb.

13014812_580948852082808_737416242_n

19:00- Në mesin e protestuesve kuadri i Portalb ka kapur edhe përfaqësues të lartë të Lëvizjes Besa dhe partisë Uniteti. Në foton e mëposhtme shihet kryetari i Lëvizjes Besa- dega Kumanovë Driton Sulejmani dhe deputeti i Zylfi Adili nga partia UNITETI.

13045531_580941392083554_1410586844_n

13045619_580947008749659_852561727_n

18:59 – Portalb ju sjell foto ekskluzive nga Kuvendi i Maqedonisë.

1a

2a

18:55- Gjithë masa e protestuesve për momentin gjenden para Kuvendit.

Protesta- 18/04
Protesta- 18/04

18:40-  Gazetari i Portalb nga terreni njofton se protestuesit nga PSP janë nisur drejt Kuvendit.

13020077_580939308750429_1170094269_n

18: 15- Po vazhdon edhe sot protesta nëpër rrugët e Shkupit ashtu siç kishin paralajmëruaj nga organizata qytetare “Protestoj”, raporton Portalb.

Para zyrave të Prokurorisë Speciale Publike tani kanë nisur të mblidhen mijëra qytetarë. Me fishkëllima dhe thirrje anti regjimit masës i është bashkëngjitur edhe Plenumi Studentor.

“Shteti i regjimit”, “Shtet policor”, … “Liri për Maqedoninë”, … janë brohoritjet më të shpeshta që dëgjohen nga protestuesit./Portalb

8a

5a

6a

7a

13014824_580930798751280_1294456486_n

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close