Gjykata Kushtetuese votoi ligjin për falje të pedofilëve dhe mashtruesve zgjedhor

Është votuar ligji për amnisti, konfirmojnë burimet gjyqësore të NOVA TV-së. Paraprakisht, janë tërhequr kundër-protestuesit, të cilët dje vendosën tenda para Gjykatës Kushtetuese nën arsyetimin se po e mbrojnë Gjykatën Kushtetuese, raporton Portalb.

Ata këtë organizim e bënë pasi që Platforma qytetare “Hajde” kishte paralajmëruar protestë kundër Gjykatës Kushtetuese e cila sot vendosi që ingerencat për faljen e manipuluesve të zgjedhjeve, pedofilëve dhe tregtarët e drogës t’ia jep kryetari të shtetit, Gjorgje Ivanov.

Kundër-protestuesit mbrëmë gjatë gjithë natës kanë qëndruar para Gjykatës Kushtetuese.

Jo-zyrtarisht mësohet se kundër-protestuesit janë tërhequr pas informacionit, brenda protestuesve, se Gjykata Kushtetuese ka votuar vendimin që kryetari i shtetit mund t’i amnistojë manipuluesit zgjedhor.

Ndërkohë, ende Gjykata kushtetuese nuk ka dalë me qëndrim zyrtar për vendimin./Portalb

LEXO: BE: Gjykata Kushtetuese i pengon përpjekjet e BE-së dhe SHBA-së

LEXO: Gjykata Kushtetuese pranoi që presidenti mund t’i amnistojë mashtruesit zgjedhor

LEXO: Protesta: Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese (FOTO/VIDEO)

LEXO:Protestuesit hedhin letra tualeti para Gjykatës Kushtetuese (VIDEO/FOTO)

LEXO: Protestë kundër Gjykatës Kushtetuese, kërkohet dorëheqja e gjykatësve (FOTO)

LEXO: Edhe sonte protesta para Gjykatës Kushtetuese të Shkupit (FOTO)

LEXO: Maqedoni, Gjykata Kushtetuese bën bujë, është shndërruar në instrument partiak

LEXO: 1 person i arrestuar, 7 të tjerë i pret fati i njejtë në urdhër të Janevës (VIDEO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button