Brazili me numër rekord të njerëzve në protestën kundër Qeverisë së korruptuar (FOTO)

Qindra-mijëra brazilianë ka pushtuar rrugët e Sao Paolos, për të protestuar kundër qeverisë së tyre të korruptuar.

Protesta në Brazil shënon numër rekord të pjesëmarrësve të protestuesve, të cilët janë mbledhur për të shprehur pakënaqësitë e udhëheqësve dhe për të larguar presidenten Dilma Rousseff.
I gjithë Brazili është ngritur në këmbë, ndërsa policia raporton pjesëmarrjen e 3 milionë njerëzve në të gjitha qytet, kurse vetëm në rrugët e Sao Paolos janë mbledhur 500 mijë vetë, transmeton lajmi.net.
Ky është një rekord, pasi numri i protestuesve nga viti i kaluar është dyfishuar.Brazilianët kanë dalë për të shprehur pakënaqësitë e tyre, sidomos pasi numri i të papunëve është rritur dhe udhëheqja e tanishme nuk po i pëlqen fare. Madje, pasuesi i presidentes së tanishme është zbuluar për shpërlarje të parave dhe tani po pret vendimin për dënim nga gjyqi.

brazil brazil1 brazil2 brazil3 brazil4 brazil5

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button