Greqi, politikani gjerman planifikon të kalojë natën me refugjatët

Mediat greke kanë raportuar se Norbert Bluem (80), ish-ministri gjerman i Punës, ka planifikuar që të kalojë natën në kampin e refugjatëve në shenjë solidariteti me refugjatët të cilët janë ‘bllokuar’ në Idomeni në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Bleum, një ish-anëtar i Unionit Kristiano-Demokratik (CDU) dhe ministër i Punës nga viti 1982 deri në 1998 ka ardhur në kampin e refugjatëve në Idomeni ku ndodhen rreth 12 mijë persona, kryesisht sirianë dhe irakianë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button