Presidencialet në SHBA, Bloomberg: Nuk do kandidoj

Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, pronar i grupit mediatik që mban emrin e tij, dhe një prej njerëzve më të pasur e me më shumë influencë në SHBA, Michael Bloomberg, ka deklaruar se nuk do të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë, transmeton Top Channel.

Bloomberg po shqyrtonte mundësinë të sfidonte Donald Trumpin e Hillary Clinton duke u përfshirë në garën për president të Shteteve të Bashkuara si kandidat i pavarur.

73-vjeçari që shërbeu për tri mandate si kryebashkiak i qytetit më të madh amerikan tha se me kandidimin e tij, vota popullore do të ndahej dhe se do të shkonte drejt një situate ku Kongresi duhej të vendoste për Presidentin e ri ë SHBA-ve.

“Dhe duke qenë se Kongresi kontrollohet në të dy dhomat nga republikanët, ekziston mundësia që me kandidimin tim të çojë në Shtëpinë e Bardhë Donald Trumpin ose Senatorin Ted Cruz dhe ky është një rrezik që nuk dua ta marr përsipër”, shkroi ai në një letër të publikuar në faqen e tij.

Bloomberg ka kritikuar ashpër fushatën e kandidatit republikan, Donald Trump dhe demokratit Bernie Sanders, duke thënë se po përçajnë Amerikën me demagogjinë e tyre.

73-vjeçari, dikur një republikan që më vonë u deklarua i pavarur, shqyrtoi mundësinë e kandidimit edhe në vitin 2008, por braktisi përpjekjet pasi nuk arriti të sigurojë shumë mbështetje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button