Siri, 21 të vrarë nga sulmet e forcave ruse dhe regjimit të Asadit

Sulmet ajrore të avionëve rus dhe helikopterëve të ushtrisë siriane në veri të Halepit, në Siri, janë vrarë 11 persona, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç mëson gazetari i AA-së nga pjesëtarët e Gardës Civile, avionët rusë dhe helikopterët e regjimit të presidentit sirian Bashar al-Assad kanë kryer sulm me bomba thërrmuese dhe fuçi në Kaptan el-Xhebel dhe Kafr Hamra.

Në Kaptan al-Jabal u vranë dhjetë anëtarë të një familjeje, ndërsa një person u vra në Kafr-Hamri.

Përveç kësaj, në deklaratën e grupit opozitar Nureddin ez-Zenki, thuhet se forcat e regjimit së bashku me pjesëtarët e PYD-së, që është degë e PKK-së në Siri, kanë kryer sulme ndaj Rripit Kaptan el-Xhebel dhe Shejh Akili.

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button