Autobusi hidhet në ajër, vdesin 4 persona

Katër civilë të Ukrainës mbetën të vrarë kur një minibus u hedh në ajër si pasojë e një mine tokësore, përderisa po prisnin për të kaluar nga territori separatist në Ukrainën Lindore këtë të mërkur.

3 pasagjerë vdiqën menjëherë dhe një tjetër më vonë duke mos iu përballuar plagëve të marra nga shpërthimi rreth 20 km në jugperëndim të qytetit rebel të kontrolluar nga Donetsk thanë autoritetet ukrainase, transmeton Klan Kosova.

Ndërkaq njëri nga pasagjerët e pranishëm i ka mbijetuar shpërthimit, përderisa bëhet e ditur se ende nuk ka ndonjë numër zyrtar të minave të pashpërthyera në të gjithë zonën e konfliktit.

Luftimet ende janë duke vazhduar pavarësisht marrëvesdhjes së armëpushimit të vitit të kaluar.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button