fbpx

BE-ja pëson disfatë në ndeshjen fudbollistike kundër Ballkanit Perëndimor (FOTO-VIDEO)

Përveç diskutimeve serioze mbi çështjet më të nxehta të momentit siç është ai i azilkërkuesve dhe marrëdhëniet e vendeve të Ballkanit, në samitin e Vjenës është organizuar edhe një ndeshje futbolli.

Kryeministrat dhe ministrat e jashtëm të Ballkanit kanë hequr kostumet zyrtare dhe kanë veshur veshjet sportive, për të luajtur kundër homologëve të tyre nga shtetet e BE-së. Ajo që binte në sy, ishte mungesa e zyrtarëve dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama edhe pse kishte paralajmërime para takimit se edhe ai do të jetë pjesë e kësaj ndeshje.

Ndeshja u luajt në Vjenë të Austrisë, gjyqtar kryesor ishte Johanes Han ndërsa ai anësor, Ivica Daciq. Loja ka mbaruar 4:2 në të mirë të ekipit të Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski ka shënuar dy gola, golin e parë e ka shënuar, pas një aksionit ku mori pjesë edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili realisht ishte edhe asistues i golit. Pas golit, Gruevski e festoi shënimin e golit dhe më pas u kthye për ta falënderuar Thaçin për asistimin e tij. Gruevski e shënoi edhe golin e dytë. Pas një aksionit  të ndërmarrë nga ekipi i Ballkanit Perëndimor, Gruevski gjuajti drejt portës dhe topin e futi në mes të këmbëve të portierit të BE-së.

Në ndërkohë, lajmi është bërë top temë në mediat ballkanike.
Ja disa foto nga ndeshja:

Ekipi i Ballkanit Perëndimor dhe BE-së
Ekipi i Ballkanit Perëndimor dhe BE-së
Johanes Han dhe Nikolla Gruevski
Johanes Han dhe Nikolla Gruevski
Nikolla Gruevski
Nikolla Gruevski
Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski
Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski
Hashim Thaçi
Hashim Thaçi

 

Lajme të ngjashme

Back to top button