fbpx

Ushqimet që ndihmojnë humbjen e peshës

Grejpfruti

Grejpfruti kanë pak kalori dhe shumë enzime, janë të mbushur me karbohidrate të shëndetshme që do t’iu mbajnë të ngopur. Ky frut përmban një kamponim që zvogëlon insulinën, e cila mund të çojë në humbje të peshës. Hani një gjysmë grejpfruti për çdo mëngjes dhe shikoni si do të ndiheni.

Kastraveci

Me përmbajtje të ujit rreth 95%, kastravecët janë ushqim i mrekullueshëm me pak kalori përzieni lëngun e limonit me lëng kastraveci me pak majë dhe biber të kuq, ju do të keni një dreke të lehtë dhe të shëndetshme.

Kivi

Kivi ka përmbajtje të lartë të vitaminës C dhe mineraleve. Kivi është një ushqim për hollim sepse mbanë ushqimin në lëvizje në sistemin e tretjes. Jo vetëm së kivit janë të shijshëm, por kur hahen në stomak bosh ata mund të bëjnë mrekullia për dobësim. Kivi është shumë i mirë të hahet pas darke.

Lakra jeshile

Lakra jeshile është plotë me fibra, kalcium dhe vlera tjera ushqyese. Lakra jeshile është super ushqim për shëndetin tuaj. Ju mund ta konsumini lakrën jeshile të papërpunuar, si juice, të pjekur dhe të thatë.

Fara Chia

Fara Chia është ushqim që do t’ju ndryshojë jetën. Fara Chia ka fituar këtë emër nga gjuha Azteke Çian, që do të thotë “i yndyrshëm”, sepse përmban sasi të madhe të yndyrave. Kjo farë ndihmon në humbjen e peshës, në reduktimin e ushqimit, e bllokon përthithjen e kalorive dhe mu për këtë e bën një ndihmës të madh të dietave. Kur përzihet me lëng, fara Chia merr formën e pudingut e cila është e mrekullueshme për mëngjes.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close