fbpx

Një recetë për pastrimin e veshkëve

Që të jeni të shëndetshëm ju duhet të mirëmbani veshkat një recetë për pastrimin e tyre.

Marrim një grusht me majdanoz të larë, e presim në copëza më të mëdha, vendosim në enë dhe hedhim ujë përmbi (aq sa të mbulojmë fletët). Pastaj vendoseni në shporet të zihen për 10 minuta. Largojeni nga shporeti, lëreni të ftohet (me kapak). Pasi të ftohet kullojeni dhe vendoseni në frigorifer.

Pije të ftohtë, një herë në ditë nga një gotë. Mund të bëni edhe çaj më të fortë në mënyrë që ta lëni për 30 minuta të rrijë i mbyllur.

Menjëherë pas disa ditësh do të vëreni se si urina iu është ndërruar, sepse trupi heq të gjitha helmet e mbledhura në veshka.

Gjithashtu, duhet të jeni të kujdesshëm në pirje, nëse dyshoni që në veshka keni guralecë. Ky çaj prej majdanozit do t’i ‘shtyj’ dhe për këtë ndoshta do të keni nevojë të vizitoni mjekun. Karshi çajit të majdanozit, mos harroni që të pini më shumë ujë gjatë ditës në mënyrë që veshkat të punojnë më mirë.

Përveç majdanozit, pastrues të mirë të veshkave janë edhe mollët, limoni, shalqiri, ndërsa për vaj të ullirit thuhet që ndihmon në qitje të gurëve.

Edhe pse ky lëng është krejtësisht natyral, gjithsesi duhet t’i shmangeni në shtatzëni dhe konsultohuni me mjekun para se të vendosni ta përdorni.

Ky çaj rekomandohet të pihet dy herë në muaj si detoks i rregullt i trupit. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për lehtësim të dhimbjeve menstruale.

Lajme të ngjashme

Back to top button