fbpx

Filmi i javës: The Imitation Game (VIDEO)

Filmi: The Imitation Game
Regjisori:  Morten Tyldum
Aktorë kryesor: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley

Filmi The Imitation Game, i bazuar në histori të vërtetë, është një film dramë ku flitet për jetën e Alan Turing, shkencëtarit i cili i dekodoi mesazhet e fshehura gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai konsiderohet si një nga pionierët e shkencave kompjuterike, dhe është i vetmi njeri i cili arriti t’i dekodojë mesazhet e fshehura të gjermanëve gjatë Luftës së Dytë Botërore me makinën e tij “Enigma”, e cila i ndihmoi Britanisë ta fiton luftën.

turing-arrested

Filmi, i bërë në vitin 2014, ka marrë kritika të mira, dhe ai vitin e kaluar u nominua për disa çmime Oskar, duke përfshirë çmimet për aktor, aktore, regjisor, dhe filmi më i mirë i vitit, dhe e fitoi atë për skenar më të mirë.

Është një film që do t’ju mbajë lidhur për ekrani!

Portalb ju rekomandon ta shihni këtë film.

Filmat e javës:
Java 1 – 2001: A Space Odyssey
Java 2 – Birdman
Java 3 – La Vita è Bella
Java 4 – Midnight in Paris

Lajme të ngjashme

Back to top button