Kur Amerika përgatitej për Luftën Bërthamore (Foto)

Gjatë Luftës së Ftohtë, njerëzimi ishte në prag të Luftës Bërthamore. SHBA-të dhe Bashkimi Sovjetik kishin nisur një garë të ethshme armatimi.
Tashmë ky kërcënim është zbehur. Megjithatë bazat që do përdoren në rast lufte janë akoma nëpër SHBA.

Këto baza, të mbushura kryesisht me bunkere, tani janë një atraksion turistik.

EPA sjell këtë koleksion me foto të realizuara në Dakotën e Jugut, Uashington, Nju Meksiko dhe Tenesi. /mapo.al/

 

Lajme të ngjashme

Back to top button