Mursi, për herë të parë me “kostum të një dënuari me vdekje” në gjykatë

Presidenti egjiptian i zgjedhur me votë të lirë dhe i rrëzuar me grusht shteti, Muhamed Mursi shfaqet për herë të parë në gjykatë në Kajro i veshur me një uniformë të kuqe të burgosurish, ku sipas ligjeve egjiptiane e mbartin të dënuarit me vdekje, raporton Anadolu Agency (AA).

Pasi javën e kaluar ai u dënua me vdekje në çështjen “bastisja masive e burgjeve”, për ngjarjet e vitit 2011, Mursi është ri-paraqitur para gjykatës, këtë herë i akuzuar për spiunazh ndaj Katarit.

Në përputhje me rregullat e administratës së burgjeve në Egjipt, Mursi është paraqitur para trupit gjykues i veshur me një kostum të kuq i cili nënkupton një të burgosur të dënuar me vdekje. E njëjta urdhëresë kërkon që të gjithë të dënuarit me dënime sipas shkallës të veshin kostume blu dhe të bardhë.

Seanca e sotme në sallën e gjyqit të Gjykatës Penale në Kajro zhvillohet për pretendimet për spiunazh ndaj Katarit, sipas të cilit Mursi akuzohet për keqpërdorim të pozitës së tij dhe me ndihmën e bashkëpunëtorëve të tij dhe anëtarët e Vëllazërisë Muslimane i ka dorëzuar informacione konfidenciale autoriteteve të Katarit.

Mursi vjen në një kostum të kuq dhe brenda një kafazi në një sallë gjyqi në Kajro u prit nga dhjetëra të tjerë të bashkë-akuzuar.

“Mursi Hero”, “Presidenti Mursi” dhe “kapja e juaj do të sjellë lirinë në vend” ishin disa nga parullat e përkrahësve të Mursit, teksa ai po vinte drejt sallës së gjyqit në Akademinë e Policisë.

Gjykata javën e kaluar dha dënimin me vdekje për Mursin për rastin e ikjes masive nga burgu në vitin 2011. Mursi është dënuar edhe për një tjetër akuzë me burg të përjetshëm, atë të spiunazhit ndaj Hamas.

Lajme të ngjashme

Back to top button