Vdiq Ron Clarke, vrapuesi legjendar i Australisë

Kampioni botëror në vrapim nga Australia dhe formuesi i Bregdetit të Artë, Ron Clarke vdiq, transmeton BBC.

Clarke u bë legjendë në vrapim për vitet 1950-ta dhe 1960-ta, gjatë të cilës periudhë kohore ai vendosi 17 rekorde botërore.

clarke-1

Në vitin 1956 ai u zgjodh për të ndezur zjarrin olimpik gjatë ceremonisë së hapjes së Olimpiadës së Melburnit.

clarke-2
Ai fitoi një medalje të bronztë në 10,000 metër vrapim në vitin 1965 në Olimpiadën në Tokio, por asnjëherë nuk arriti të fitoj medalje të artë.
Pas karrierës si atlet, ai ishte majori i Bregdetit të Artë prej vitit 2004 deri në vitin 2012.
Atij iu dha “Urdhëri i Australisë” dhe u nderua si një anëtar i Perandorisë Britanike./Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button