Recetë natyrale për problemet me gjëndrrën tiroide

Të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja e gjëndrës tiroide, e dijnë sa e vështirë është dhe se sa shumë mund ti shkatërrojë funksionet e trupit.

Personat që janë më të prekur nga kjo sëmundje janë kryesisht femrat e moshës 35 vjeçare. Femrat janë dhjetë herë më të prekura nga kjo sëmundje.

Edokrinologët amerikanë kanë thënë se të paktën 30 milionë amerikanë vuajnë nga çregullimi i gjëndrrës tiroide derisa sipas tyre janë edhe shumë njerëz të tjerë të cilët nuk janë diagnostifikuar, transmeton Klan Kosova.

Disa nga simptomat e kërtij çrregullimi janë si më poshtë:

  • Dobësi muskulore
  • Rrahje të shpejta të zemrës dhe rritje të pulsit
  • Rënie nga pesha
  • Drithërima të trupit
  • Nervozizëm
  • Gjumë të keq, lodhje dhe shqetësim
  • Problem me lëkurën
  • Rënie të flokëve
  • Thonjë të butë
  • Çrregullim të temperaturës trupore etj.

Por, është një recetë e lashtë natyrale që mendohet se bën mrekulli në lehtësimin e problemeve të gjëndrrës tiroide, transmeton Klan Kosova.

Receta:

40 arra të gjelbërta (të papjekura mirë)

1 kg mjaltë organik

Lani arrat mirë, thani ato dhe pastaj preni ato. Vendosini në një kavanoz qelqi dhe mbuloni ato me mjaltë. Kavanozin lëreni të qëndrojë i ekspozuar në dritën e diellit për 40 ditë. Më pas, vendoseni këtë lëng në një shishe nga xhami dhe konsumoni atë.

Lajme të ngjashme

Back to top button