fbpx

Dha dorëheqje Ahmet Davutoglu

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu dje pasdite dha dorëheqjen si pjesë e procedurës për zgjedhjen e një qeverie të re pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës, por do të vazhdojë të kryejë detyrat derisa të krijohet një kabinet i ri, njoftohet nga zyra e Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Në zgjedhjet e së dielës Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), e Egodanit ka marrë më shumë vota, por humbi shumicën e tanishme parlamentare, që pas tre cikleve zgjedhore nuk është në gjendje e vetme të drejtojë vendin.

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close