8 ushqime të shëndetshme për stinën e verës

Vera po afron, dhe ushqimet janë një faktor kyç që luajnë rol të rëndësishëm në shëndetin tonë, dhe kryesisht në hidratimin e trupit. Duhet bërë një zgjedhje e shëndetshme ushqimesh të freskëta. Ja tetë prej ushqimeve që duhen konsumuar në stinën e verës :

1.Misri

Dy antioksidantët që ndodhen tek misri, lutein dhe zeaksantinë – na ndihmojnë kundër rrezeve dëmtuese të diellit. Për sytë, ato janë si syze dielli natyrale.

misri

2. Kafe me akull

Një kafe e shoqëruar me akull është një mënyrë e mirë për të nisur mëngjeset e verët. Një filxhan në ditë ul rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës

kafe me akull

3.Qershitë

Ato sjellin një sërë përfitimesh shëndetësore. Lëngu i qershisë na ndihmon të bëjmë një gjumë më të mirë gjatë netëve të nxehta të verës. Antioksidanti antocianin i ndodhur tek qershitë redukton yndyrnat.

qershite

4. Domatet

Padyshim që kremi për trupin do të jetë në radhë të parë për t’u mbrojtur nga rrezet e diellit në verë. Por duke konsumuar domate, i bëni një tjetër të mirë vetes duke e mbrojtur lëkurën nga djegja. Kjo falë antioksidantit likopene që domatja e kuqe përmban

domatet

5.Shalqiri

Duke qëndruar të hidratuar mbani në formë kujtesën tuaj dhe humorin. Mbani trupin tuaj të freskët gjatë muajve të nxehtë të verës

shalqiri

6. Manaferrat

Manaferrat janë një burim i mirë fibrash që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesteroli. Gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e rritjes së peshës.

manaferra

 

7. Çaji i ftohtë

Sigurisht një gotë me çaj të ftohtë në një ditë të nxehtë do t’ju freskojë. Përveç kësaj ndihmon në parandalimin e sëmundjes së diabetit dhe sëmundjes Alzheimer.

caji i ftohte

8. Boronica

Boronica e freskët janë një trajtim special. Antioksidantët që bornica përmabn ndihmojnë në shmangjen e lodhjes së muskujve

bornoica

Lajme të ngjashme

Back to top button