fbpx

BOMBA 33: Gruevski bën pazare për emrin dhe identitetin e Maqedonasve (VIDEO)

Kryetari i LSDM Zoran Zaev publikoi përgjime lidhur me emrin e Maqedonisë.

Erdhi koha që Republika e Maqedonisë ta kuptojë gënjeshtrat lidhur me mitin e krijuar nga Gruevski për patriotizmin e Gruevskit, e cila e bllokoi Maqedoninë në rrugën euroatlintike.

Ai ka bërë Pazar me emrin Kushtetues të Maqedonisë, deklaroi Zaev.

Do të dëgjoni cilët kanë qenë negociuesit e vërtetët për emrin nuk ka qenë as Nikolal Gruevski, ai vetëm ka dëgjuar, Sasha Mijallkov dhe drejtori Emanuel Malezis i njohur si Manoli kanë negociuar për emrin.

Ai tha se këto negociues kanë qenë nën hije dhe bisedimet në Nju Jork kanë qenë false.

Në bisedën mes Antonio Milloshovski, Sasho Mijallkov dhe Nikolla Gruevski bëhen pazare çfarë emri ti vendoset Maqedonisë, edhe më i keq se FYROM (IRJM), deklaroi Zaev.

Bisedojnë për parashtresa, për emra të  ndryshëm, Antonio Milloshovski propozoi që para emrit të vendosin ndonjë referencë politike, a Greqi të shtoj edhe diçka pas emrit Maqedoni. Milloshovski thotë se ky emër do të jetë i komplikuar por do e bëjmë disi që ta pranojë publiku.

Gruevski thotë se përveç Maqedonia e Pavarur, Demokratike a ka ndonjë emër që të përdorim.

Antoni Milloshovski propozon disa emra që më herët para publikut nga VMRO deklaronin që janë të papranueshme.

Milloshovski në bisedën me Gruevskin thotë se janë të pranueshme dy emra Republika e Epërme e Maqedonisë, dhe e dytë Republika e Maqedonisë e Pavarur (Vardar), por edhe emra të tjerë.

Milloshofski flet për një paket që duhet të propozojë Sasho Mijallkov në bisedimet që Mijallkov i udhëheqë për emrin.

Në këtë gjendje të vështirë ekonomike dhe me dy bllokada mendoj që është në interes tonin ti përshpejtojmë bisedimet, dhe Greqia do të respektojë vendimin tonë që ka ndryshuar plotësisht nga ai para një viti, deklaroi Milloshovski.

Gruevski ka negociuar edhe për çështjen e identitetit, dëgjohet në bisedat mes Milloshovskit dhe Jolevskit.

Gruevski në biseda me Silvana Bonevan deklaron se kanë pranuar një propozim për ndrimin e identitetit por Grekët ende nuk e kanë pranuar, dhe për këtë e din edhe Fyle, deklaroi Gruevski.

Kemi edhe shumë incizime të tjera por për hirë të gjendjes në Maqedoni nuk do ti publikojmë për shkak se mund ti dëmtojnë këtë çështje deklaroi Zaev.

Lexo më shumë: 

BOMBA  1: Gruevski ka përgjuar edhe Ali Ahmetin, Rufi Osmanin dhe Menduh Thaçin (VIDEO)

BOMBA  2: VMRO- DPMNE dhe BDI kanë montuar vendime gjyqësore (VIDEO)

BOMBA  3: Latas, Mijallkov dhe policia montuan burgosjen e Lube Boshkovskit (AUDIO) 

BOMBA  4: Gazetarët nën “tytën” e Mijallkov dhe bandës qeveritare (VIDEO)

BOMBA 5: Plani i Gruevskit për hakmarrje ndaj Canoskit, rrëzim ndërtese.. (VIDEO)

BOMBA 6: Gruevski si i çmendur dhe në mënyrë antiligjore harxhon paratë e kredive dhe të shtetit (VIDEO)

BOMBA 7: Zaev zbardh manipulimet dhe shantazhet e Qeverisë gjatë zgjedhjeve (VIDEO)

BOMBA 8: Ja se çfarë bëri VMRO për ti fituar zgjedhjet (VIDEO)

BOMBA 9: Planet e VMRO-së për bllokimin e Zhernovskit (VIDEO)

BOMBA 10: Lakmitë e Gruevskit për posedime personale (VIDEO)

BOMBA 11: Pushteti vjedh votat, malltreton dhe reketon në qytetin e Zaevit (Audio)

BOMBA 12: Borxhi lahet me borxh, pazaret për gjyqësinë mes BDI-së dhe VMRO-së

BOMBA 13: Gruevski dhe Janakievski, diskutojnë parcelat prej 17 milion eurove (VIDEO)

BOMBA 14: Si Gruevski ujdis tenderë për përfitime personale milionëshe (VIDEO)

BOMBA 15: Si i realizon bizneset milionëshe korruptive Sasho Mijallkovi (VIDEO)

BOMBA 16: Jankullovska me fyerje ndaj shqiptarëve, mobilizon dhe armatën për zgjedhjet

BOMBA 17: Zgjedhjet në Prilep, VMRO gjobiti dhe mbylli kompani dhe lokale

BOMBA 18: Sikletet e Gruevskit dhe VMRO-së për Ligjin e amnestimit të ushtarëve të UÇK (VIDEO)

BOMBA 19: Intervenimet e VMRO-së në Komisionin e lustrimit, kërcënime pas zgjedhjeve (VIDEO)

BOMBA 20: Gruevski, nëpërmjet Jankullovskës pastron gjithë eshalonët e pushtetit (VIDEO)

BOMBA 21: Protugjer dhe Janakieski dakordohen për blerjen e parcelave në Ohër (VIDEO)

BOMBA 22: Punësime partiake dhe keqpërdorime në Universitetin e Shtipit

BOMBA 23 : Gruevski dhe Janakievski përvetësojnë qendrën e Shkupit

BOMBA 24: Gruevski bën listën se cilët gazetar do të punësohen në RTVM (VIDEO)

BOMBA 25: Dëshmi rrënqethëse për Rastin e Sopotit (VIDEO)

BOMBA 26: Lojat e VMRO-së dhe BDI-së për zgjedhjen e Bejtës dhe Ligjin e Branitellave

BOMBA 27: Zaev zbulon mënyrën si shteti ka bërë përgjimin (VIDEO)

BOMBA 28: Bomba e 28: Mijallkovi krijon “ushtrinë” e vet në SGS (VIDEO)

BOMBA 29: Kur policia vret dhe hesht! (VIDEO)

BOMBA 30: Vdekja e gazetarit Nikolla Mlladenov, çfarë ka ndodhur? (VIDEO)

BOMBA 31: BOMBA 31: 600 milionë euro i dha populli për qejfin e Gruevskit (VIDEO)

BOMBA 32: Jankulloska: Me shqiptarët duhet pastruar njëherë e përgjithmonë

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close